Kwestionariusz zespołu cieśni nadgarstka

Jednym z najlepszych sposobów diagnozowania zespołu cieśni nadgarstka CTS (carpal tunnel syndrome) jest Grupa Wainnera (Wainner 2004). Ocenie podlega 5 symptomów. W niniejszym artykule omówimy szczególnie jeden z nich – kwestionariusz SSS Score – kwestionariusz oceny zespołu cieśni nadgarstka. Poniżej znajduje się link do pobrania kwestionariusza.


Grupa testów Wainnera

Na początku podziękowania należą się Kamilowi Łanczkowskiemu, który przetłumaczył i udostępnił kwestionariusz.
Wykorzystując grupę oceniamy 5 symptomów:
1. Czy występuje zmniejszenie objawów po strzepnięciu ręki.
2. Czy ineks Wrist Ratio Indeks wynosi > 0,67 (stosunek  wymiaru nadgarstka AP/Latero-medio). Do badanie można wykorzystać cyrkiel kabłąkowy.
3. SSS Score – kwestionariusz cieśni nadgarstka.
4. Osłabione czucie na czubku kciuka w porównaniu z czuciem na kłębie. Badanie można wykonać np. wykałaczką.
5. Wiek > 45 lat.

Cyrkiel kabłąkowy do badania Wrist Ratio Indeks w zespole cieśni nadgarstka

Interpretacja

Jak interpretujemy uzyskane wyniki?
1. Symptom jest pozytywny, jeśli pacjent informuje, że strzepnięcie ręki przynosi ulgę.
2. Jeśli Wrist Ratio Indeks wynosi > 0,67 (stosunek  wymiaru nadgarstka AP/Latero-medio) oznacza to, że głębokość nadgarstka uległa zwiększeniu (np. z powodu obrzęku nerwu pośrodkowego).
3. Metoda obliczania wyniku kwestionariusza to suma punktów uzyskanych przez pacjenta w „Skali nasilenia objawów” podzielona przez liczbę pytań (czyli 11).
Przykład: (3+3+3+3+2+2+2+2+1+1+1)/11=2,09.
Nie bierze się pod uwagę „Skali stanu czynnościowego (funkcjonalnego)” w tej grupie testów Wainnera, stąd tylko 11 pytań zamiast 19.

Skala nasilenia objawów wykorzystywane w ocenie występowania cieśni nadgarstka

4. Osłabione czucie na czubku kciuka w porównaniu z czuciem na kłębie wynika z faktu, że gałązka dłoniowa nerwu pośrodkowego unerwiająca czuciowo kłąb kciuka „omija” kanał nadgarstka, przez czucie na kłębie nie jest upośledzone.
5. Pacjenci w wieku > 45 lat są bardziej narażeniu na wystąpienie cieśni nadgarstka.

Wyniki

1. Wynik negatywny
Uzyskując 2 pozytywne symptomy na 5 grupa Wainnera uzyskuje czułość na poziomie 98%. Mozna wówczas z dużym prawdopodobieństwem odrzucić cieśń nadgarstka jako przyczynę dolegliwości pacjenta.

2. Wynik pozytywny
Uzyskując 5 pozytywnych symptomów na 5 grupa Wainnera uzyskuje swoistość na poziomie 99% i pozytywny współczynnik prawdopodobieństwa LR+ na poziomie 18,3. Oznacza to duże prawdopodobieństwo występowania cieśni nadgarstka.

Pobierz kwestionariusz zespołu cieśni nadgarstka

Aby pobrać kwestionariusz kliknij w poniższy przycisk:


POBIERAM KWESTIONARIUSZ ZESPOŁU CIEŚNI NADGARSTKA SSS SCORE

Powodzenia!


Bibliografia

Wainner RS, Fritz JM, Irrgang JJ, Delitto A, Allison S, Boninger ML. Development of a clinical prediction rule for the diagnosis of carpal tunnel syndrome. Arch Phys Med Rehabil. 2005 Apr;86(4):609-18. doi: 10.1016/j.apmr.2004.11.008. PMID: 15827908.


SPRAWDŹ PRZYKŁADOWĄ TREŚĆ KSIĄŻKI

Po podaniu adresu e-mail przykładowa treść w formie PDF zostanie niezwłocznie wysłana na Twojego maila

Pobierając materiał wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twoich danych osobowych. O szczegółach przeczytasz w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz wypisać się z listy klikając przycisk na dole każdego wysłanego przez nas e-maila

SPRAWDŹ PRZYKŁADOWĄ TREŚĆ KSIĄŻKI

Po podaniu adresu e-mail przykładowa treść w formie PDF zostanie niezwłocznie wysłana na Twojego maila

Pobierając materiał wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twoich danych osobowych. O szczegółach przeczytasz w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz wypisać się z listy klikając przycisk na dole każdego wysłanego przez nas e-maila