Jakie kursy dla fizjoterapeutów wybrać na początek?

Jakie kursy dla fizjoterapeutów bym wybrał, gdybym znowu zaczynał 😉

Nasz zawód wymaga nieustannego kształcenia i poszerzania swojej wiedzy na kursach i szkoleniach dla fizjoterapeutów. Fizjoterapeuta nigdy nie dojdzie do momentu, gdy będzie mógł powiedzieć WIEM WSZYSTKO 🙂 Bardzo się cieszę że tak jest i uważam to za ogromny plus. Daje to możliwość nieustannego stawania się lepszym i skuteczniejszym. Daje równiez możliwość zmiany swoich zainteresowań w ramach zawodu w każdej chwili. Jako fizjoterapeuci możemy pracować ze sportowcami, dziećmi, pacjentami neurologicznymi czy oddać się pracy naukowej.

Kursów jest dużo, a wartość kursu często możemy ocenić dopiero jak go przejdziemy. Tak czy inaczej – od czegoś trzeba zacząć 🙂

Przez parę lat odpowiadałem za rekrutację nowych fizjoterapeutów. W wyborze specjalistów kierowałem się kilkoma kryteriami. Dodatkowo jestem zafascynowany umiejętnością diagnozowania, pracą manualną i funkcjonalną. Zapraszam na mój subiektywny spis kursów dla fizjoterapeutów, które pomogą stać się jeszcze lepszym w swoim zawodzie:)

Jakie kursy dla fizjoterapeutów wybrać?

1. Anatomia palpacyjna

Właśnie od tego kursu bym zaczął 🙂 Jak można badać pacjenta czy pracować manualnie nie wiedząc jakie tkanki dotykamy? Udział w kursie gwarantuje ogramną dawkę przydatnej wiedzy, co z cała pewnością zaprocentuje w pracy z pacjentami. Tego typu kursy oferują nie tylko naukę palpacji układu mięśniowo-szkieletowego, ale również naukę palpacji trzewi i układu naczyniowo-nerwowego. Czysta anatomia w praktyce!!

To co wyróżnia fizjoterapeutów od innych zawodów medycznych to właśnie dokładna umiejętność znajdowania struktur kostnych, mięśniowych, nerwowych czy naczyniowych. Nie wyobrażam sobie, żeby ne mieć w swoim arsenale takiej umiejętności! Ten kurs to gwarantuje.

PLUSY – bezcenna wiedza i zdobycie umiejętności palpacyjnych

MINUSY – potrzeba duuuużo czasu by ją opanować

2. Masaż tkanek głębokich

Znakomity wybór gdy chcemy mieć szeroki wachlarz technik manualnych. MTG jest uniwersalny, pozwala opracować praktycznie każdą część ciała i w wielu przypadkach pomóc pacjentom z dolegliwościami mięśniowymi. W Polsce wielu świetnych specjalistów szkoli w tej metodzie i praktycznie od każdego dowiemy się o wielu interesujących, klinicznych wskazówkach.

Masaż tkanek głębokich rozwinie nasze umiejętności palpacyjne i pozwoli osiągnąć efekty w pracy z pacjentem od razu po zakończeniu szkolenia. Niektóre kursy oferują aż 8 dni szkolenia co jest już naprawdę ogramną dawką wiedzy 🙂

PLUSY – duża liczba uniwersalnych technik

MINUSY – tylu dobrych instruktorów, że nie wiadomo, którego wybrać 😉

3. Diagnostyka i umiejętność badania

Ważnym elementem, na który zawsze zwracam uwagę jest umiejętność diagnozowania. Mając już podstawy anatomiczne pozwalające nam ocenić położenie tkanki, musimy jeszcze umieć ocenić występowanie urazów i inych patologii. Właściwa ocena stanu pacjenta i określenie źródła jego dolegliwości jest kluczowe w podjęciu decyzji o wyborze metod i technik leczenia. Bez umiejętności diagnozowania błądzimy po omacku.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest umiejętność znalezienia przeciwwskazań. Nigdy bym nie chciał w swojej praktyce gabinetowej przeoczyć ważnego przeciwwskazania do terapii tylko dlatego, że nie nauczyłem się jak wykonać np. jeden prostu test kliniczny. Ta umiejętność pozwala nie popełnić błedu i daje szansę naszym pacjentom na szybszą pomoc.

Ponieważ jestem wielkim fanem skutecznego diagnozowania w tym miejscu zapraszam do zapoznania się z moją książką TESTY KLINICZNE W FIZJOTERAPII oraz kursem TESTY KLINICZNE 😉

PLUSY – uczymy się nie tylko jak zbadać zdrową tkankę ale jak znalezć patologii

MINUSY – opanowanie zdolności diagnostycznych (np. właściwa interpretacja testów klinicznych) wymaga czasu i wielu pacjentów

Jakie kursy dla fizjoterapeutów wybrać?

4. Terapia – Manipulacja Powięzi

Manipulacja powięzi zmieniła zasadniczo moje postrzegania ciała człowieka. Założenia metody oparte są na anatomicznych fundamentach, co mocno mi odpowiada. Kurs zdecydowanie rozwinął moje umiejętności palpacyjne, aczkolwiek ich opanowanie wymagało sporo czasu.

Od razu zaznaczam, że nie uważam, iż jest to jedyna metoda na świecie do pracy z pacjentem. Staram się z wielu metod wybrać zawsze to, co najlepiej pomoże pacjentowi. Jednak gdy mamy do czynienia z dolegliwościami mięśniowo-szkieletowymi, wisceralnymi, skórnymi, receptorowymi – widzę w tej metodzie ogromny potencjał. Przez wiele lat pracy widzę także jej skuteczność.

Rozumiem, że nie kazdy odnajdzie się w tej metodzie i nie będzie jej praktykował. Uważam jednak, że warto ją pozać choćby ze względu na podejście anatomiczne i fizjologiczne zaproponowane przez rodzinę Stecco. Dla mnie zdecydowanie game changer, zwłaszcza, że poznałem tu swojego przyjaciela:)

PLUSY – rozwija palpację i daje świetne rozwiązania terapeutyczne dla wielu dolegliwości

MINUSY – długi i żmudny czas nauczania metody wymagający samozaparcia i wielu prób. No i do najtańszych nie należy

5. Terapia funkcjonalna – PNF

W tytule umieściłem PNF jednak uważam, że na rynku jest wiele kursów dla fizjoterapeutów dającym świetne umiejętności pracy funkcjonalnej oraz treningu medycznego. Wystarczy wspomnieć o FMS-ie, Kinetic Control. Najważniejsze jest zdobycie umiejętności pracy z pacjentami, którzy nie osiągną efektu bez ruchu. Właściwy dobór obciążenia, unikanie szkodliwych obciążeń, wybór odpowiednich ćwiczeń – jednym słowem skuteczny program rehabilitacji czy treningu medycznego – w wielu przypadkach jest kluczowym czynnikiem w powrocie do pełnej sprawności naszych pacjentów. Wybrałem PNF gdyż jest to kurs, który znać wypada, jednak każdy znajdzie w tym zakresie coś dla siebie. Najważniejsze jest to, by umieć „pracować ruchem”.

PLUSY – da możliwość leczenia pacjentów ortopedycznych, pooperacyjnych, sportowców oraz takich, którzy muszą włączyć ruch do swojego życia

MINUSY – trudny wybór od czego zacząć

Podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że kursów jest sporo, a to jest tylko pewien ich wycinek (i to bardzo subiektywny). Będę jednak bardzo szczęśliwy, jeśli ten spis komuś pomoże w wyborze jego drogi rozwoju.

No i daj znać jakie kursy zmieniły Twoje postrzeganie pracy z pacjentem i były Twoim kamieniem milowym 🙂

  • Jeśli chcesz poznać więcej testów ortopedycznych do oceny dolegliwości barku – sprawdź moją książkę lub e-booka „Testy Kliniczne w Fizjoterapii. Badanie Narządu Ruchu” klikając w poniższy link:

https://fizjodiagnostyka.pl/ksiazka/

  • Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wykonywać testy kliniczne, zapraszam do udziału w kursie online, na którym pokazuję jak wykonać 200 testów klinicznych:

https://fizjodiagnostyka.pl/kurs-online/

  • A jeśli preferujesz kurs stacjonarny – zapraszam do udziału w jednym z kursów w całej Polsce. Link z opisem kursu, programem i listą miast znajdziesz poniżej:

Szkolenia

W skrócie: Kursy dla fizjoterapeutów, techników fizjoterapii, lekarzy, masażystów, terapeutów manualnych, studentów fizjoterapii, medycyny

Podobne wpisy

SPRAWDŹ PRZYKŁADOWĄ TREŚĆ KSIĄŻKI

Po podaniu adresu e-mail przykładowa treść w formie PDF zostanie niezwłocznie wysłana na Twojego maila

Pobierając materiał wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twoich danych osobowych. O szczegółach przeczytasz w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz wypisać się z listy klikając przycisk na dole każdego wysłanego przez nas e-maila

SPRAWDŹ PRZYKŁADOWĄ TREŚĆ KSIĄŻKI

Po podaniu adresu e-mail przykładowa treść w formie PDF zostanie niezwłocznie wysłana na Twojego maila

Pobierając materiał wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twoich danych osobowych. O szczegółach przeczytasz w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz wypisać się z listy klikając przycisk na dole każdego wysłanego przez nas e-maila